(Falkamesék interjú)
Mik azok az alapvizsgálatok, tesztek, amelyeket el kell végezni a bolha, kullancs, esetleg szívférgesség elleni rágótabletták szedésének megkezdése előtt? (vérvétel, szívférgesség teszt stb.)
Először is fontos tudni, hogy ezek a készítmények nagyrészt vényköteles gyógyszerek. A bolha, kullancs elleni tabletták előtt nincsenek kötelező vizsgálatok. Azoknál a gyógyszereknél, amelyek szívférgesség megelőzésére is szolgálnak, megkezdés előtt szívférgesség szűrést szükséges csináltatni. Természetesen az, hogy nem kötelező, nem azt jelenti, hogy nem érdemes néhány lépést megtenni, mielőtt ezeket a szereket kezdjük használni. Egy általános fizikális vizsgálat során meggyőződünk arról, hogy a kisállat jó egészségügyi állapotban van-e, valamint megmérjük testtömegét is. Amennyiben a kutyánk előélete ismeretlen, vagy tudunk meglévő tartós betegségről, érdemes egy rutin vérlabort is kérni, majd ennek fényében választani megfelelő védekezési módot.
Miből áll a szívférgesség szűrés?
A szívférgesség szűrést évente, kis mennyiségű vérből végezzük. Egyik része az antigén gyorsteszt, mely a felnőtt nőivarú férgek kimutatására szolgál. A másik részével a vérben keringő lárvákat mutatjuk ki. Ez mikroszkópos vizsgálattal, vagy Knott-teszttel történik. Ha az eredmények ellentmondásosak, vagy kétesek, szükség lehet laboratóriumi PCR vizsgálatra is. Kölyökkutyák esetén 6 hónapos kor alatt szűrés nélkül megkezdhető a védekezés.
Milyen idősen kezdhetik el a kutyák szedni a bolha, kullancs, esetleg szívférgesség elleni tablettákat? Van-e esetleg más teendő kiskutyák vagy idősebb kutyák esetében?
A kiskutyák 6-8 hetes korukban kezdhetik el szedni ezeket a tablettákat, melyet fizikális vizsgálat előz meg. A későbbiekben ezeket a használati utasításban meghatározott időközönként, akár egész évben (bolha, kullancs) kell szedni. Az idősebb kutyák esetében a parazitamentesítéstől függetlenül is érdemes félévente kérni fizikális vizsgálatot és nézetni egy rutin vérlabort, majd ehhez igazítani a kiválasztott védekezési stratégiát.
Milyen meglévő alapbetegségekkel nem szedheti a kutyánk ezeket a típusú tablettákat?
Fontos leszögezni, hogy a mai parazitaellenes tabletták széles körben alkalmazottak és általában biztonságosak. Azonban néhány alapbetegség vagy egészségügyi állapot esetén óvatosabban kell eljárni. A parazitaellenes kezelések módját mindig a kezelő állatorvos kollégával konzultálva, egyedileg kell megválasztani, ugyanis ő rendelkezik megfelelő információkkal az adott kutya egészségi állapotával és az alkalmazandó gyógyszerekkel kapcsolatban. Néhány alapbetegség, vagy egészségi állapot befolyásolhatja a választást. Ilyenek például a májbetegség, vesebetegség, allergiák, epilepszia.
Milyen jeleket figyeljünk a kutyánkon bolha, kullancs, esetleg szívférgesség elleni tabletta szedésének megkezdése után, hogy időben észrevegyük, ha rosszul reagál? Mi a teendő abban az esetben, ha ez megtörténik?
Fontosnak tartom leszögezni ismét, hogy a modern parazitaellenes tabletták általában biztonságosak és szükségesek, a legtöbb kutya jól tolerálja őket. Mint minden gyógyszer esetén, ritkán előfordulhatnak mellékhatások. A következő jelek arra utalhatnak, hogy a kutya rosszul reagál ezen tabletták szedésére:
- Gyomor-bélrendszeri problémák: hányás, hasmenés, étvágytalanság, hasfájás.
- Viselkedési változások: kóválygás, szorongás, idegesség, rohamok (epilepszia/rejtett epilepszia esetén).
- Bőrreakciók: viszketés, kiütések, vörösség, duzzanat.
- Általános tünetek: letargia, gyengeség, remegés.