Azért vagyunk,

hogy neked
segítsünk!

A VetHelp rohanó világunk nagyszerű lehetősége! Híd az igényes Gazdi és az állatorvos között.

KÜLSŐ PARAZITA ELLENI VÉDELEM

(Falkamesék interjú)

Először is fontos tudni, hogy ezek a készítmények nagyrészt vényköteles gyógyszerek. A bolha, kullancs elleni tabletták előtt nincsenek kötelező vizsgálatok. Azoknál a gyógyszereknél, amelyek szívférgesség megelőzésére is szolgálnak, megkezdés előtt szívférgesség szűrést szükséges csináltatni. Természetesen az, hogy nem kötelező, nem azt jelenti, hogy nem érdemes néhány lépést megtenni, mielőtt ezeket a szereket kezdjük használni. Egy általános fizikális vizsgálat során meggyőződünk arról, hogy a kisállat jó egészségügyi állapotban van-e, valamint megmérjük testtömegét is. Amennyiben a kutyánk előélete ismeretlen, vagy tudunk meglévő tartós betegségről, érdemes egy rutin vérlabort is kérni, majd ennek fényében választani megfelelő védekezési módot.
A szívférgesség szűrést évente, kis mennyiségű vérből végezzük. Egyik része az antigén gyorsteszt, mely a felnőtt nőivarú férgek kimutatására szolgál. A másik részével a vérben keringő lárvákat mutatjuk ki. Ez mikroszkópos vizsgálattal, vagy Knott-teszttel történik. Ha az eredmények ellentmondásosak, vagy kétesek, szükség lehet laboratóriumi PCR vizsgálatra is. Kölyökkutyák esetén 6 hónapos kor alatt szűrés nélkül megkezdhető a védekezés.
A kiskutyák 6-8 hetes korukban kezdhetik el szedni ezeket a tablettákat, melyet fizikális vizsgálat előz meg. A későbbiekben ezeket a használati utasításban meghatározott időközönként, akár egész évben (bolha, kullancs) kell szedni. Az idősebb kutyák esetében a parazitamentesítéstől függetlenül is érdemes félévente kérni fizikális vizsgálatot és nézetni egy rutin vérlabort, majd ehhez igazítani a kiválasztott védekezési stratégiát.
Fontos leszögezni, hogy a mai parazitaellenes tabletták széles körben alkalmazottak és általában biztonságosak. Azonban néhány alapbetegség vagy egészségügyi állapot esetén óvatosabban kell eljárni. A parazitaellenes ​​kezelések módját mindig a kezelő állatorvos kollégával konzultálva, egyedileg kell megválasztani, ugyanis ő rendelkezik megfelelő információkkal az adott kutya egészségi állapotával és az alkalmazandó gyógyszerekkel kapcsolatban. Néhány alapbetegség, vagy egészségi állapot befolyásolhatja a választást. Ilyenek például a májbetegség, vesebetegség, allergiák, epilepszia.
Fontosnak tartom leszögezni ismét, hogy a modern parazitaellenes tabletták általában biztonságosak és szükségesek, a legtöbb kutya jól tolerálja őket. Mint minden gyógyszer esetén, ritkán előfordulhatnak mellékhatások. A következő jelek arra utalhatnak, hogy a kutya rosszul reagál ezen tabletták szedésére:
  1. Gyomor-bélrendszeri problémák: hányás, hasmenés, étvágytalanság, hasfájás.
  2. Viselkedési változások: kóválygás, szorongás, idegesség, rohamok (epilepszia/rejtett epilepszia esetén).
  3. Bőrreakciók: viszketés, kiütések, vörösség, duzzanat.
  4. Általános tünetek: letargia, gyengeség, remegés.
Ilyen jellegű tünetek észlelése esetén elsődleges teendő mihamarabb állatorvoshoz fordulni. Addig is, ha a kutya hány vagy hasmenése van, biztosítani kell számára a megfelelő folyadékbevitelt. Ha a kutya viselkedésében vagy általános állapotában változás következik be, fontos olyan helyet biztosítani, ahol nem tud magának sérülést okozni. Önhatalmúlag, állatorvossal való konzultáció nélkül nem szabad semmilyen gyógyszert adni a kutyának. Fontos, hogy ezekben az esetekben késlekedés nélkül állatorvosi segítséget kell kérni.
Tulajdonképpen egy egészséges kutya szervezete rendelkezik saját természetes méregtelenítő rendszerrel. Egészségük fenntartásához általában az egészséges étrend, a megfelelő mozgás, valamint a gyógyszerek helyes adagolása és alkalmazása elegendő. Természetesen a megfelelő táplálékkiegészítőkkel, mint például a máriatövismag olaj, gyermekláncfű lé, echinacea, spirulina, chlorella nem igazán lő mellé a gondos gazdi.
Ezek a tabletták hatékonyan védenek a külső és belső paraziták ellen, úgy mint például kullancsok, bolhák, férgek stb. Ezek a paraziták és az általuk terjesztett kórokozók komoly egészségügyi problémákat, esetenként halált okozhatnak. A rendszeres parazitaellenes kezelés segít megőrizni a kutya egészségét. Fontos szempont az ember egészségvédelme is. Néhány parazita ugyanis az emberekre is veszélyes és komoly egészségügyi problémákat okozhat. Ezek a tabletták segítenek minimalizálni a kutyákkal való közvetlen érintkezésből adódó fertőzés kockázatát, csökkentve ezzel az emberi megbetegedések lehetőségét is.
Ha nem védekezünk megfelelően a bolha, kullancs, szúnyog és más élősködők ellen, kutyánk számos egészségügyi problémára válhat fogékonnyá. Bolhafertőzés esetén a kellemetlen viszketésen kívül kialakulhat bolhanyál allergia (hot spot), továbbá galandféreggel is megfertőzheti a kutyát. A kullancsok is veszélyes betegségeket terjeszthetnek, mint a Lyme-kór, babesiosis, ehrlichiosis. Védelem nélkül a szúnyogok terjesztette szívférgesség, bőrférgesség súlyos kockázatot jelent, utóbbinak közegészségügyi jelentősége is van (zoonózis). Ezen kívül egyéb élősködők is veszélyesek, mint a bélférgek, tetvek, atkák. Összességében elmondható, hogy sokkal kisebb a mellékhatások valószínűsége és ezen gyógyszerek szervezetre gyakorolt “terhelő” hatása, mint annak a kockázata, hogy kedvencünk akár súlyosan megbetegszik valamilyen parazita által.

Amennyiben kérdésed van, foglalj időpontot! Beszéljük meg!

© All Rights Reserved VetHelp 2024.